Recurvelaget obesegrade ledare av divison 3

När juluppehållet nu kommit kan vi summera recurvelagets framfart halvvägs in i säsongen. Bra skytte på många händer och en stabil insats av Pelle B (295+293+293) har gjort att vi nu leder division 3 på bättre totalpoäng än 2:an Lindome 2 och Huskvarna. Huskvarna möter vi i omgång 5 och säsongen avslutas med Lindome 2 i omgång 7. Huskvarna anförda av en starkt skjutande Dennis Ståhlkrantz, och med Ida Andersson på väg tillbaka från skada så kan de bli oerhört tuffa att ta sig an i januari. Lindome 2 kommer garanterat att leverera 3st skyttar över 270, men förstalaget gör att de inte kommer att ha någon +285p-skytt med – vilket gör dem något enklare att tas med, men det gäller att vi fortsätter träna på under december.

Linköpingslaget har under hösten stått av: Per Bengtsson, Peter Arvidsson, Micke Danielsson, Justus Sörman och Johannes Hjalmarsson Österholm.

 MVOF P
Linköpings SKF330024956
Lindome BK 2330024926
Huskvarna BK330024046
Vetlanda BK320123244
BSK Nimrod310223712
Timrå AIF300323850
BS Gothia300320430
Huddinge BK300300